18 Eylül, 2010

Bölüm 1: Haftalık Plan

Gökhan kendine hedef belirlemediği zaman tesadüfen başarılı olan birisiydi. Önceden belirlenmiş ufak ya da büyük hedefler olması onu amacına ulaşırken motive ediyordu. İşlerin planlı yapılması onu stresten uzak tutuyordu aslında. Sürekli yanında taşıdığı cep ajandası mesela, onun için müthiş bir rahatlık demekti. Bir ödev mi verildi, hemen çantasından ajandasını çıkarır ve notunu alırdı.

“Cuma: Math. Chapter:5, Problem: 2, 5, 10 çöz.”

Haftalık tabloda yapacağı işleri görmek onu unutkanlıktan kurtarırdı. Bu alışkanlığı olmasa kim bilir kaç ödevi teslim etmeyi unutur ya da kaç etkinliği kaçırırdı. Bu alışkanlığı iyiydi ama yaptığı işler hakkında detaylı bilgi vermiyordu. Gökhan ajandasını açtı ve birkaç ay geriye gitti. Birbirini tekrar eden notlar vardı.

Pazartesi: 17.00 Antrenman,
Salı: 17.00 Antrenman,
Perşembe: 17.00 Antrenman,
Cumartesi:  08.00 Antrenman,
Pazar: 08.00 Antrenman

Gökhan düzenli olarak antrenman yapıyordu ama yaptıklarını kaydetmediğinden ne kadar ilerleme kat ettiğini ölçemiyordu. Bir gün internette dolaşırken nabız ölçebilen bir saat gördü. Özellikleri ilgisini çekmişti. Hemen sipariş etti.

Polar FT60 marka olan bu saat aslında daha çok ufak bir antrenman bilgisayarıydı. Gökhan’ın kişisel bilgilerini ve antrenman sırasındaki nabız değerlerini kullanarak ona kaç kalori yaktığını ve antrenmanın etkisini gösterebiliyordu. Ayrıca yine bu bilgileri kullanarak ona özel bir antrenman programı oluşturuyordu ki bu onu oldukça motive ediyordu. Saatin yapmış olduğu program belli nabız değerleri arasında Gökhan’ın haftalık olarak gayret sarf etmesi geren süreyi belirliyordu. Hafta tamamlandığında ise bu hedefte ne kadar başarılı olduğunu haftalık rapor ile bildiriyordu. Oldukça motive edici ve etkiliydi Gökhan için.

Bir pazartesi sabahıydı. Her zaman olduğu gibi sabah erkenden uyandı ve saatini koluna taktı. O sırada saatin ekranında daha önceden görmediği bir mektup işaretinin belirdiğini gördü. Saatin düğmesine basarak mektubu açtı. Saat garip bir melodi ile çaldı ve ekranda bir mesaj belirdi.

Sonuç: Mükemmel

Haftalık rapor Gökhan’ın önceki haftadaki hedeflerini başarı ile tamamladığını söylüyordu. Gökhan saat ekranında beliren kupayı görünce ufak bir çocuk gibi mutlu oldu. Ufak elektronik bir cihaz onu mutlu etmeye yetmişti. “Sanırım elektronik mühendisliğini bu tarz ‘gadget’lar yüzünden seviyorum” diye düşündü içinden. Bu mesaj onu içinde bulunduğu haftanın hedeflerini tamamlaması için teşvik etmişti. Hemen hazırlandı ve evden çıktı. Haftanın ilk antrenmanı onu bekliyordu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder